Küresel Farkındalık: Yeşil Binalar

Bloğumuzu takip edin ve yeniliklerden haberdar olun.

Küresel Farkındalık: Yeşil Binalar

Türkiye’de de örnekleri hızla artmakta olan yeşil binalar sayesinde ekolojik, sürdürülebilir, çevre dostu ve doğayla uyumlu yapılar ortaya çıkmaktadır. Bu yapılar; yapının arazi seçiminden başlayarak yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirildiği, sosyal & çevresel sorumluluk anlayışıyla tasarlandığı, iklim verilerine ve o yere özgü koşullara uygun, ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı katılımı teşvik eden, ekosistemlere duyarlı olarak düşünülebilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Binalar ve yerleşimler küresel ısınmaya sebep olan başlıca sera gazı olan CO2 salınımının %40’ından ayrıca su kullanımının yaklaşık %12’si, atıkların %65’i ve elektrik tüketiminin de %71’inden sorumludurlar.

Amerika’da yapılan bir çalışma, “yeşil” veya “çevreci” olarak tabir edilen binaların enerji tüketiminde %24-50, CO2 salınımında %33-39, su tüketiminde %40 ve atıklarda %70’e varan bir düşüş sağlanacağını ortaya koymaktadır. İşte bu sebepten dünya üzerinde farkındalık yaratmak ve yeşil bina yapımını teşvik etmek için 1993 yılında kurulan Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından 1998 yılında geliştirilmiş olan LEED Sertifikası ve Bina Araştırma Kuruluşu Çevresel Değerlendirme Metodu olan BREEAM yeni ve var olan binalar için çevresel performansların doğru kriterleri belirlemek amacı ile 1990 yılında BRE tarafından geliştirilen derecelendirme sistemi kullanılmaktadır. Bu sertifikalar mimar ve mühendisler için kılavuz niteliğinde olduğu kadar şirketlere de sosyal sorumluluk ve küresel farkındalık açısından önem kazandırırlar. LEED ve BREEAM Sertifikaları haricinde; 1998’de gelişmiş ülkelerin bir araya gelmesiyle kurulan IISBE (International Initiative for Sustainable Built Environment), 2003’de BREEAM’den uyarlanarak Avustralya’da oluşturulan Greenstar, 2004’de Japonya’da ortaya çıkan CASBEE (Comprehensive Assessment for Building Environmental Efficiency) ve 2009’da Almanya’da ortaya çıkan DGNB (Deutsche Gesellschaft fur Nachhaltiges Bauen)’dir.

 

 

USGBC_leedlogo 

LEED Sertifikası Nedir:

 

LEED (Leadership in Energy & Environmental Design)

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş bir Çevre Dostu Bina sertifikasıdır. 1998’den beri verilmekte olan LEED sertifikası bugün tüm dünyada en çok bilinen yeşil bina sertifikasıdır ve ülkemizde de hızla tanınmaya başlamıştır. Bu derecelerin alınması için 6 kategoride puanlama yapılmaktadır. Bunlar; Sürdürülebilir Arazi, Su Verimliliği, Enerji ve Atmosfer, Malzeme ve Kaynaklar, İç Mekan Çevre Kalitesi ve Yenilikçi Tasarımdır.

Sistemin 4 derecesi bulunmaktadır. Bunlar; Sertifika (40 – 49 puan), Gümüş (50 – 59 puan), Altın (60 – 79 puan), Platin (80 ve üzeri) dereceleridir.

Kategoriler

 • LEED-New Construction: Yeni Binalar / Büyük Renovasyonlar
 • LEED-EBOM (Existing Building): Mevcut Binalar
 • LEED-HOMES: Evler
 • LEED-Comercial Interior: Kurumsal İç Mekan
 • LEED-Core Shell: Çekirdek ve Kabuk Binalar
 • LEED-Neighborhood Development: Siteler

 

LEED Sertifikasının Sağladığı Avantajlar:

LEED sertifikası süreçlerinden geçen binalar, uyulan kanun ve inşaat yönetmeliklerinden daha fazlası düşünülerek tasarlanırlar. Bu sayede binalar daha enerji verimli, daha tasarruflu su kullanan, çevreye olabildiğince  az zarar veren ve daha sağlıklı nefes alan yaşanabilir mekanlar olurlar.

 

LEED Sertifikası aşağıdaki bina kategorileri için alınabilmektedir:

Yeni Binalar ve Büyük Renovasyonlar (New Construction and Major Renovations):

Tüm iç mekanları dahil, sıfırdan inşa edilecek olan ticari binalar ve/veya  yüksek katlı (4-6 katın üzerinde) konut binalarının  yeni inşaatları veya büyük renovasyonları için uygun olan LEED değerlendirme sistemidir.

Mevcut Binalar (Existing Buildings): 

İnşaatı tamamlanmış tüm mevcut bina tipleri (evler hariç) bu kategori altında değerlendirilebilir. Mevcut binalar kategorisi binaların daha çok operasyon ve bakımını içeren kriterlere yer vermektedir. Dolayısıyla, çoğunlukla ek yatırım maliyeti gerektirmeden operasyonel konuların çevre dostu prosedürler çerçevesinde yapılması ile sertifika alınabilmektedir.

Çekirdek ve Kabuk (Core & Shell):

Proje kapsamında sadece çekirdek ve kabuk bölümleri ile ortak alanları içeren projelerin de çevresel performanslarının değerlendirilebilmesi için geliştirilmiş sistemdir. Özellikle iç mekanların inşaatının kiracıya veya satın alana bırakıldığı ticaret merkezleri, ofisler ve alışveriş merkezleri bu kategoriye girmektedir.

Mağazalar (Retail):

Bu kategori altında  bankalar, restoranlar, süper marketler, giyim, elektronik vb. mağazalar tek ya da zincir olarak değerlendirilebilmektedir. Bu tip mağazalar /zincirler eğer tek bir bina ise LEED Retail-NC  ya da bir alışveriş merkezi içerisinde ise LEED Retail-CI olarak değerlendirilebilir.

Kurumsal İç Mekanlar (Commercial Interiors):

Mağazalar haricinde kalan iç mekan projelerini kapsayan LEED kategorisidir. Özellikle çekirdek ve kabuk olarak yapılmış binalardaki ofis iç mekan projeleri için çok ideal bir sistemdir. Çabuk  uygulanabilir kapsamı ve  çevresel performansa direk etkileri olduğu  için Türkiye’de ve dünya da birçok iç mekan ofis projesi tarafından tercih edilmektedir.

Evler (Homes):

6 kata kadar olan tüm konut binaları bu kategori altında değerlendirilebilirler.  4-6 kat arası olan konutlar aynı zamanda LEED Yeni Binalar altında da değerlendirilebilir. Bu kategorinin içinde özellikle konut tipi evlerde sürdürülebilirlik ve insan sağlığı/konforu adına dikkat edilmesi gereken konulara önem verilmiştir. Ticari binalar için geliştirilmiş sistemlere göre farklı kriterler içermektedir. Bu sistemde diğer sistemlerden farklı olarak  USGBC tarafından yetkilendirilmiş denetçiler “ Green Rater”lar denetleme görevini yapmaktadır.

Okullar (Schools):

K12 denilen anaokulundan liseye kadar öğretimi kapsayan okul binalarının yeni inşaatı ve/veya büyük renovasyonları için uygun olan değerlendirme sistemidir.

Sağlık Merkezleri ve Hastaneler (Healthcare): Bu sistem dahilinde tüm hastane, hasta bakım merkezi, özel / uzun süreli bakım merkezleri ve huzurevleri değerlendirilebilir.

 

Detaylı bilgi için:

http://www.usgbc.org/leed

 

 

Breeam_Logo

BREEAM Sertifikası Nedir:

 

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method)

Bir binanın çevreye olan etkilerini basit ve ekonomik bir şekilde değerlendirebilmek ve böylelikle bu etkileri azaltabilmek için 1990 yılında  oluşturuldu ve bu süreç içerisinde gelişip çok kapsamlı ve detaylı bir metot haline geldi.

BREEAM’a göre puanlama 10 ana kategoride yapılır. Bulundukları ülkenin veya coğrafyanın koşullarına göre ağırlıkları vardır. Avrupa’daki ağırlıklar Bina Yönetimi’ne 12%, Sağlık ve İyi Hal’e 15%, Enerji’ye 19%, Ulaşım’a 8%, Su’ya 6%, Malzeme’ye 12,5%, Atıklar’a 7,5%, Arazi Kullanımı ve Ekoloji’ye 10%, Kirliliğe 10% ve İnovasyon’a 10% veriyor. BREEAM’ın bu yöntemi, onu diğer metotlara göre, farklı ülke ve coğrafyalara adaptasyon konusunda çok avantajlı kılmaktadır.

BREEAM metoduna göre puanlama sonucu binalar farklı derecelerde sertifikaya sahip olabilir:

BREEAM Pass (geçer),

BREEAM Good (iyi),

BREEAM Very Good (çok iyi),

BREEAM Excellent (mükemmel)

BREEAM Outstanding (sıra dışı)

Kategoriler

 • BREEAM / International Europe / Ofisler
 • BREEAM / International Europe / Perakende hizmet sağlayıcılar
 • BREEAM / International Europe / Endüstriyel İşletmeler
 • BREEAM / “Bespoke” (International Europe kategorilerine girmeyen binalar için)
 • BREEAM / International / Toyota Retail

 

Detaylı bilgi için:

http://www.breeam.org